Tempus 6: Gara për Kryeprokuror të Shtetit

Në emisionin TEMPUS në KTV u diskutua për garën për Kryeprokuror të Shtetit.

·A ka mësuar Këshilli Prokurorial nga e kaluara se si duhet ta udhëheq procesin e zgjedhjes së Kryeprokurorit të Shtetit?
· Çfarë hallakamash kanë nisur në procesin e zgjedhjes së Kryeprokurorit të Shtetit?
· Pse janë tërhequr Ambasada Britanike nga çfarëdo bashkëpunimi dhe monitorimi në zgjedhjen e Kryeprokurorit të Shtetit?
· Çfarë mund të bëjë Ministria e Drejtësisë përmes ndryshimeve ligjore dhe a mund të afektohet gara e hapur për Kryeprokuror të Shtetit?
· Çfarë parime e procedura duhet të udhëhiqen që garantohet një proces me integritet që e fiton besimin e publikut?
· Kush janë kandidatët dhe çfarë Kryeprokurori i Shtetit i duhet Kosovës?

Për këtë temë, diskutuan: Enver Hasani, Florent Muqaj, Mexhide Demolli-Nimani dhe Ehat Miftaraj.

Ndiqeni emisionin e plotë “Tempus”, i cili transmetohet çdo të martë me fillim nga ora 20:10 në KTV, TV Arta dhe “Betimi për Drejtësi”. /BetimipërDrejtësi

 

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni mirë me këtë, por ju mund të hiqni dorë nëse dëshironi. Prano Lexo më shumë