Shuarja e Task Forcës Antikorrupsion në Policinë e Kosovës

“Betimi për Drejtësi”

Shuarja e Task Forcës Antikorrupsion në Policinë e Kosovës nga Qeveria e udhëhequr nga ish-Kryeministri Avdullah Hoti, ishte përcjellë me kritika dhe debate të ashpra nga opozita, shoqëria civile dhe faktori ndërkombëtar.

Më e zëshmja në raport me shuarjen e kësaj Task Force ishte Lëvizja Vetëvendosje, e cila tashmë udhëheq Qeverinë në krye me Kryeministrin Albin Kurti. Këto kritika rritën pritjet se ardhja në pushtet e Kurtit do të kthente debatin në tavolinë për ta fuqizuar Task Forcën e Policisë së Kosovës.

Por, deri më tash ende nuk ka pasur veprime konkrete për një rregullim të shpejtë të statusit të kësaj task force.

Qeveria Kurti rëndësinë e statusit të kësaj task force e ka ulur në njësit, të cilin tenton ta vendosë në binar në dy, tri vitet e ardhshme, përmes ndryshimeve ligjore.

Për më shumë rreth kësaj teme, ndiqni emisionin “Shuarja e Task Forcës Antikorrupsion në Policinë e Kosovës”. /BetimipërDrejtësi

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni mirë me këtë, por ju mund të hiqni dorë nëse dëshironi. Prano Lexo më shumë