SHTYHET SEANCA NË RASTIN E DOGANIERIT PËR KEQPËRDORIM TË DETYRËS ZYRTARE

Raporton: Lutfi MORINA

Prizren – Në Gjykatën Themelore në Prizren, të mërkurën,  ishte paraparë të mbahej seanca e radhës ndaj Ilaz Kapllanit, i cili akuzohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare, por e njëjta nuk është mbajtur sepse Kryetarja e trupit gjykues, Ajser Skenderi kishte një rast vdekje në familje.

Gjykatësja Kimete Kicaj ka pritur palët dhe i ka njoftuar se nuk ka kushte për të mbajtur këtë seancë sepse Kryetarja e trupit gjykues, ka rast vdekje në familje, andaj të njëjtën e ka shtyrë për 19 prill 2016, në ora 13:00.

Më 17 qershor 2015, Prokuroria Themelore në Prizren, ka ngritur aktakuzë ndaj të pandehurit Ilaz Kapllani, të cilin e akuzon se më 28 mars 2014, rreth orës 23:00, duke qenë në orar të punës si zyrtar doganor, me qëllim të përfitimit material për vete, i mundëson të dëmtuarit V.G. që të kalojë kontrollin doganor të mallrave që kishte në automjetin e tij “Transporter – Pick-up” dhe në vend të pagesës për doganën e mallrave të përcaktuar me ligj, ai në emër të doganës i kërkon atij shumën e parave prej 165 Euro.

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni mirë me këtë, por ju mund të hiqni dorë nëse dëshironi. Prano Lexo më shumë