Përndjekja e gazetarëve në Kosovë

Raporton: “Betimi për Drejtësi”

Ndiqeni emisionin “Betimi për Drejtësi” ku është trajtuar tema “Përndjekja e gazetarëve në Kosovë”.

Në këtë emision shfaqet hulumtimi i trajtimit të rastit të gazetarit Mentor Gjergjaj. Ai derisa po raportonte, ishte përballur me kanosje, të cilën në vendin e ngjarjes e kishte incizuar dhe atë material e kishte ofruar si dëshmi në prokurori.

I denoncuari ishte akuzuar nga prokuroria, por ishte liruar nga gjykata me vendim përfundimtar. Ndërkohë, personi i akuzuar dhe i liruar për kanosje, i ka bërë kallëzim penal gazetarit Gjergjaj për veprën penale të incizimit të paautorizuar.

Tre vjet pas raportimit, gazetari Gjergjaj po përballet për punën e tij si person i dyshuar se ka kryer vepër penale. Prokuroria thotë se veprimet hetimore në drejtim të Gjergjajt nuk po ndërmerren ndaj tij si gazetar, por si qytetar.

Për më shumë, ndiqeni emisionin e plotë./BetimipërDrejtësi

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni mirë me këtë, por ju mund të hiqni dorë nëse dëshironi. Prano Lexo më shumë