MUNGON I AKUZUARI, NUK MBAHET SEANCA PËR TË AKUZUARIN PËR RREZIKIM TË TRAFIKUT PUBLIK

Raporton: Verona KADRIU

Ferizaj – Seanca e paraparë të mbahej kundër Xhelal Behluli i akuzuar për veprën penale “rrezikim i trafikut publik”, nuk u mbajt për shkak se i akuzuari Behluli nuk u paraqit në Gjykatë. Ndaj të njejtit kryetarja e trupit gjykues, Hakile Ilazi konstatoi se është lëshuar edhe urdhërarrest, mirëpo sipas njoftimit nga Policia e Kosovës i akuzuari gjendet në Zvicër. Përveç të akuzuarit, në këtë seancë mungonin edhe të dëmtuarit, Isa Ismajli, Zymrije Ismajli dhe Rexhep Rexhepi.

Aktakuza e ngritur nga Prokuroria Themelore në Ferizaj më 14 maj 2016, e akuzon Xhelal Behlulin, se me datë 13 gusht 2013, nga parkingu i “Eli – Ab”, duke drejtuar veturën “BMË” nga pakujdesia ka rrezikuar trafikun publik dhe jetën e njerëzve. Sipas aktakuzës i njejti ka vepruar pa qenë i bindur mirë se nuk i pengon pjesëmarrësit e tjerë në komunikacion, duke dalë nga parkingu pa i dhënë përparësi automjetit “VË Golf” të cilën e drejtonte tani i dëmtuari Isa Ismajli. I dëmtuari Ismajli duke lëvizur në magjistralen Prishtinë – Kaçanik ku e kishte bllokuar shiritin e vet të qarkullimit, në pamundësi që t’i shmanget aksidentit e godet automjetin “BMË”, me ç’rast pas dëmeve materiale të shkaktuara në të dy mjetet, Isa Ismajli bashkë me pasagjerët e tij  kishin pësuar edhe lëndime trupore.

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni mirë me këtë, por ju mund të hiqni dorë nëse dëshironi. Prano Lexo më shumë