Intervistë: Abelard Tahiri

Raporton: “Betimi për Drejtësi”

Prishtinë – Ndiqeni intervistën me ministrin e Drejtësisë, Abelard Tahiri.

Pse ofroi dorëheqje ministri i Drejtësisë, Alebalrd Tahiri? A ishin presionet dhe ndërhyrjet politike në sistemin e drejtësisë ato që sollën dorëheqjen e Tahirit apo ishte vizita e tij në Ujman me Presidentin Thaçi? Çfarë thotë ministri Tahiri për kërcënimet e politikanëve ndaj prokurorit të dorëhequr Elez Blakaj? Çka po ndodhë me rishikimin funksional të sektorit të sundimit të ligjit? Çka është projekti drejtësia 2020? Çka po ndodhë me ligjet e Ministrisë së Drejtësisë, të cilat nuk po kalojnë në Kuvendin e Kosovës? Çka po ndodhë me procesin e liberalizimit të vizave? A do të ketë dekriminalizim të politikës në Kosovë? A do të ndalen supermenët e institucioneve publike që të ushtrojnë shumë pozita? Pse janë ulur pagat e gjykatësve dhe prokurorëve me projektligjin e ri për pagat në sektorin publik?

Gjatë emisionit do të mund të ndiqni edhe rubrikën e monitorimit të rasteve të korrupsionit në të gjitha Gjykatat Themelore të Republikës së Kosovës

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni mirë me këtë, por ju mund të hiqni dorë nëse dëshironi. Prano Lexo më shumë